Тема: Власні та загальні іменники. Велика буква у власних
іменниках.
Мета: формувати в
учнів уміння розрізняти власні та загальні іменники, вчити вживати їх у
власному мовленні; розвивати вміння
аналізувати, узагальнювати. Виховувати любов до Батьківщини, рідної
землі.
Обладнання:
презентація до уроку, картки, карта України.
Тип уроку:
комбінований.
Хід уроку
І. Організація класу.
Всі почули ви дзвінок
Він покликав на урок
Кожен з вас приготувався
На перерві постарався
Тож часу не гаймо
Наш урок розпочинаймо.
ІІ. Повторення раніше вивченого.
- Які частини мови ви знаєте?
- Які слова називаються
іменниками?
- Які іменники відповідають на
питання хто? Що?
ІІІ. Словниковий диктант.
Записати слова, розподіляючи їх
за запитаннями хто? що?
Ведмідь, суниця, секунда,
черемха, абетка, дитина, айстра, пшениця, голуб.
ІV. Письмо зі знань.
Ум ум
мі ін нн
ня уміння.
V. Основна частина.
1.
Актуалізація опорних знань.
Вправа «Кластер».
Іменник
Хто?(істота) Що?(неістота)
Люди тварини всі інші
предмети
Дівчина кіт
троянда
учень голуб дерево
школяр корова грунт
ведмідь
2.
Мотивація навчальної діяльності.
-
Чи замислювалися ви
над тим, чому одні іменники пишуться з великої букви, а інші з маленької?
Сьогодні
уважні, старанні, наполегливі діти, відкриють ще одну таємницю української мови.
Готові? Тоді – до роботи!
VІ. Повідомлення теми і завдань уроку.
-
Сьогодні ми
поглибимо свої знання про правопис слів з великої букви.
Буква звичайна виросла швидко
Виросла вище друзів – букв.
Поглядають з повагою друзі на неї.
Але чому? Які в неї заслуги?
Буква рости сама не схотіла
Букві справу поручили важливу
Ставиться в слові не просто.
Буква такого високого росту
Ставиться буква в рядочку спочатку
Щоб початок всі помічали
Ім'я, прізвища пишуться з нею,
Щоб їм помітнішими буть і виднішими
Щоб звучали гордо, голосисто
Ім'я твоє, ім'я вулиці, міста
Буква велика – це вам не так просто.
В букві великій знак поваги захований.
-
В яких же випадках
ми пишемо слово з великої букви.
1.
Ознайомлення з правилом.
2.
Сприймання та засвоєння нового матеріалу.
Виконання
вправи 252 «Дослідницька»
-
Прочитайте вірш
-
Спишіть
-
Підкресліть
іменники, які називають імена юдей
-
Поясніть написання
цих сів.
-
Яким великим
українцям належать ці імена.
-
Чому виділене слово
пишемо з великої букви?
3.
Учні відповідають на запитання і записують лише
слова-відповідь.
А)
Де ми живемо? .
Б)
Яке місто є столицею України?
В)
Яка найбільша річка в Україні?
Г)
В яке море впадає річка Дніпро?
Д)
Де народився Т.Г.Шевченко?
Е)
Хто написав «Кобзар»?
-
Що означають ці слова?
-
На яке питання відповідають?
-
До якої частини мови належать?
-
Як ви написали ці іменники?
Перевірка
написаного .
4.
Вправа «Квест – знаходження нових слів».
5.
Вправа 253
-
Прочитайте текст.
Перекажіть.
-
Спишіть текст.
-
Підкресліть власні
іменники.
Вправа
254.
-
Прочитайте текст.
Перекажіть.
-
Спишіть текст.
-
Підкреслити
загальні назви однією рискою, власні двома.
6. Фізкультхвилинка.
VІІ. Розвиток
творчих здібностей.
1.
Дослідження «Секрет свого імені».
День народження дитини
Називаєм іменини.
І тому не дивина
Що даєм їм імена.
У наших маленьких чад
Тих імен – квітучий сад.
Як дитина підростає
Часто думає – гадає:
Що за ймення, в чім секрет –
Бізнесмен ти чи поет
Про ім'я свого секрет
Розкажуть діти.
Тож – вперед.
-
Діти розповідають про те, що означає їхнє ім'я (творчі
роботи).
2.
Гра «Візитівка».
Мене звати ________________________________
Я живу в ______________ по вулиці ____________
Мої родичі живуть у місті ____________________
У мене є знайомі в селі ______________________.
3.
Гра «Мої друзі».
Надія, Настуня, Наталка, Ніна,
Назарко, Наум і Богдан.
Це всі імена моїх друзів по школі.
А як твоїх звати – швиденько згадай!
Олексій Катрич.
-
Відповіді учнів.
VІІІ. Заключна частина.
1.
Гра «Хто більше за 1 хвилину?»
1 група – назви міст;
2 група – назви рік;
3 група – імена хлопчиків;
4 група – імена дівчаток.
2.
Вправа «Мікрофон».
-
Які знання ви здобули сьогодні на уроці?
-
Коли ви відчували радість, задоволення?
-
Яку користь приніс вам урок?
-
Де ви можете використати ці знання?
3.Домашнє завдання (за вибором
учнів). Вправа 255,257.
Сперечалися ми довго, краще всіх чиє ім'я:
Олександр, Іван чи Олега, чи Тарас, а чи Ілля?
Біля ганку по обіді мій дідусь відпочивав.
Ми про це спитали діда
Він нам ось що розказав:
Те ім'я людина носить, що родина їй дала.
Не воно людину красить, красить вчинки і діла!
Хто, скажіть от, хулігана Олександром стане звать?
Будуть вати хуліганом, лиходієм називать.
А якщо хтось дурить, дурисвіт ім'я дадуть.
Хто в під'їзді нишком курить, так курцем його і звуть.
Суперечка ваша марна – під кінець сказав мій дід,
Імена всі ваші гарні, бережіть їх з юних літ.
Всі присутні виконують пісню Тіни Кароль «Моє ім’я - Батьківщина».
Скачати