вівторок, 3 квітня 2018 р.

Власні та загальні іменники. Велика буква у власних іменниках. 3 клас



Тема: Власні та загальні іменники. Велика буква у власних іменниках.
Мета: формувати в учнів уміння розрізняти власні та загальні іменники, вчити вживати їх у власному мовленні; розвивати вміння  аналізувати, узагальнювати. Виховувати любов до Батьківщини, рідної землі.
Обладнання: презентація до уроку, картки, карта України.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організація класу.
Всі почули ви дзвінок
Він покликав на урок
Кожен з вас приготувався
На перерві постарався
Тож часу не гаймо
Наш урок розпочинаймо.
ІІ. Повторення раніше вивченого.
- Які частини мови ви знаєте?
- Які слова називаються іменниками?
- Які іменники відповідають на питання хто? Що?
ІІІ. Словниковий диктант.
Записати слова, розподіляючи їх за запитаннями хто? що?
Ведмідь, суниця, секунда, черемха, абетка, дитина, айстра, пшениця, голуб.
ІV. Письмо зі знань.
Ум  ум  мі  ін  нн  ня   уміння.
V. Основна частина.
1.     Актуалізація опорних знань.


Вправа «Кластер».

                                         Іменник
Хто?(істота)                                                  Що?(неістота)
Люди             тварини                                всі інші предмети
Дівчина             кіт                                               троянда
учень                голуб                                            дерево
школяр             корова                                          грунт
                          ведмідь
2.     Мотивація навчальної діяльності.
-         Чи замислювалися ви над тим, чому одні іменники пишуться з великої букви, а інші з маленької?
Сьогодні уважні, старанні, наполегливі діти, відкриють ще одну таємницю української мови. Готові?  Тоді – до роботи!
VІ. Повідомлення теми і завдань уроку.
-         Сьогодні ми поглибимо свої знання про правопис слів з великої букви.
Буква звичайна виросла швидко
Виросла вище друзів – букв.
Поглядають з повагою друзі на неї.
Але чому? Які в неї заслуги?
Буква рости сама не схотіла
Букві справу поручили важливу
Ставиться в слові не просто.
Буква такого високого росту
Ставиться буква в рядочку спочатку
Щоб початок всі помічали
Ім'я, прізвища пишуться з нею,
Щоб їм помітнішими буть і виднішими
Щоб звучали гордо, голосисто
Ім'я твоє, ім'я вулиці, міста
Буква велика – це вам не так просто.
В букві великій знак поваги захований.
-         В яких же випадках ми пишемо слово з великої букви.
1.     Ознайомлення з правилом.
2.     Сприймання та засвоєння нового матеріалу.
Виконання вправи 252 «Дослідницька»
-         Прочитайте вірш
-         Спишіть
-         Підкресліть іменники, які називають імена юдей
-         Поясніть написання цих сів.
-         Яким великим українцям належать ці імена.
-         Чому виділене слово пишемо з великої букви?
3.     Учні відповідають на запитання і записують лише слова-відповідь.
А) Де ми живемо? .
Б) Яке місто є столицею України?
В) Яка найбільша річка в Україні?
Г) В яке море впадає річка Дніпро?
Д) Де народився Т.Г.Шевченко?
Е) Хто написав «Кобзар»?
- Що означають ці слова?
- На яке питання відповідають?
- До якої частини мови належать?
- Як ви написали ці іменники?
Перевірка написаного .
4.     Вправа «Квест – знаходження нових слів».
5.     Вправа 253
-         Прочитайте текст. Перекажіть.
-         Спишіть текст.
-         Підкресліть власні іменники.
Вправа 254.
-         Прочитайте текст. Перекажіть.
-         Спишіть текст.
-         Підкреслити загальні назви однією рискою, власні двома.
6.     Фізкультхвилинка.
VІІ. Розвиток творчих здібностей.
1.     Дослідження «Секрет свого імені».
День народження дитини
Називаєм іменини.
І тому не дивина
Що даєм їм імена.
У наших маленьких чад
Тих імен – квітучий сад.
Як дитина підростає
Часто думає – гадає:
Що за ймення, в чім секрет –
Бізнесмен ти чи поет
Про ім'я свого секрет
Розкажуть діти.
Тож – вперед.
-         Діти розповідають про те, що означає їхнє ім'я (творчі роботи).
2.     Гра «Візитівка».
Мене звати ________________________________
Я живу в ______________ по вулиці ____________
Мої родичі живуть у місті ____________________
У мене є знайомі в селі ______________________.
3.     Гра «Мої друзі».
Надія, Настуня, Наталка, Ніна,
Назарко, Наум і Богдан.
Це всі імена моїх друзів по школі.
А як твоїх звати – швиденько згадай!
                                         Олексій Катрич.
-         Відповіді учнів.
VІІІ. Заключна частина.
1.     Гра «Хто більше за 1 хвилину?»
1 група – назви міст;
2 група – назви рік;
3 група – імена хлопчиків;
4 група – імена дівчаток.
2.     Вправа «Мікрофон».
-         Які знання ви здобули сьогодні на уроці?
-         Коли ви відчували радість, задоволення?
-         Яку користь приніс вам урок?
-         Де ви можете використати ці знання?
3.Домашнє завдання (за вибором учнів). Вправа 255,257.
Сперечалися ми довго, краще всіх чиє ім'я:
Олександр, Іван чи Олега, чи Тарас, а чи Ілля?
Біля ганку по обіді мій дідусь відпочивав.
Ми про це спитали діда
Він нам ось що розказав:
Те ім'я людина носить, що родина їй дала.
Не воно людину красить, красить вчинки і діла!
Хто, скажіть от, хулігана Олександром стане звать?
Будуть вати хуліганом, лиходієм називать.
А якщо хтось дурить, дурисвіт ім'я дадуть.
Хто в під'їзді нишком курить, так курцем його і звуть.
Суперечка ваша марна – під кінець сказав мій дід,
Імена всі ваші гарні, бережіть їх з юних літ.

Всі присутні виконують пісню Тіни Кароль «Моє ім’я - Батьківщина».


















Скачати

неділя, 26 лютого 2017 р.

Сценарій свята «Найдорожча у світі»

Сценарій свята «Найдорожча у світі»


Мета: виховувати у дітей шанобливе ставлення до матері та бабусі; чуйне, доброзичливе ставлення хлопчиків до дівчаток; розвивати здатність учнів до емоційного відчуття художнього слова; сприяти розвитку творчих здібностей дітей; прищеплювати почуття дружби, взаємодопомоги.
Обладнання: фотографії мам, звукозаписи, фрагмент відео, подарунки для мам, виготовлені дітьми, дзеркала із портретом мами.

Хід свята:

(Танець  з мамами. Учні відводять мам у зал.)

Ведучий:
Прийшла весна під ранок березневий,
Розливши щедро хор пташиний спів,
Стукає гордо, наче королева,
І кожна квітка посміхнулась їй.
Ось вдарив грім у барабани,
І дощ пустився у танок,
А в небі райдуга весняна
Сплела із квіточок вінок.
Вінок той підхопили діти,
І диво з ним сталося,
І кольори різноманітні
Долоньки уквітчалися.

Танець «Долоньки». Вручення подарунків мамам.

(Учні виходять на сцену)
В весняний день жіночий
Ми щиро привітати хочем
Усіх жінок, які весь час
З любов’ю дбають про всіх нас.

Жінок вітати це природно,
Але подумать треба нам,
Що подаруємо сьогодні
На свято чарівним жінкам.
А й справді, що подарувати,
Я і не знаю що сказати!
У мене теж ідей не має,
То може в друзів запитати?

Всі знають, що жінок з малку
Вчать їжу готувати,
То ж пропонуємо мультиварку
Сьогодні подарувати.

Без мультиварки можна жити,
В каструлі будуть суп варити,
А ось без пральної машини
Не обійтися господині.

Брудна білизна може зачекати,
Найважче у квартирі прибирати,
Почистити підлогу, знає кожен,
Хороший пилосос їм допоможе.

Ці подарунки справді незамінні,
Вони полегшать будні господині,
Але ж на свято подарунки інші
Потрібно дарувати кожній жінці.

Я знаю точно, що жінкам у залі
Подаруємо ще більше насолоди,
Якби на свято їм подарувати
Щось для підтримування краси і вроди.

Я згоден, для жінок важливо,
Щоб їхня зовнішність була красива.

Але, щоб бездоганний вигляд мати,
Потрібно за собою доглядати.

То може краще жіночкам на свято
Велике дзеркало подарувати?

Ідея супер, молодець,
Ти геній, виносьте швидше дзеркало на сцену!

(Вноситься на сцену дзеркало із намальованим портретом жінки)

(Слова дзеркала)(фрагмент відео)

Колись природа-мати
Чекала немовляти,
І сонечко просила:
«Даруй дитині сили,
Дай їй свого тепла, добра,
Щоб світлою душа була.»

Благала чисті води:
«Дитині дайте вроди,
Краси на довгі роки,
І почуттів глибоких! »
Просила в неба висоти
І мудрості, і широти.

Коли благає мати –
Не можна відмовляти,
Тож народилась донечка
З дарами неба й сонечка,
Із чистих вод дари взяла:
Дитина Жінкою була

Жінка – як квітка,
Веселка над полем,
Сонце, весна золота
Жінка – це лагідність,
Щирість, сердечність,
Чуйність,любов, доброта.

Пісня «Мамин день»

Ми вас сьогодні всіх вітаєм
З весно і жіночим днем,
І від душі усім бажаєм,
Щоб не було у вас проблем.

Ночами і тепер не сплять поети,
Складаючи на вашу честь сонети,
Бо без жінок та без води
І не туди, і не сюди

Усі в цей день матусь вітають
І їм всього найкращого бажають.
Бажають, щоб вони були здорові,
Щасливі, радісні,красиві, пречудові.

Ось і перший номер програми –
Повітряний поцілунок для кожної мами

Як починається весна?
Авжеж,жіночим святом!
Для вас звучить ця чарівна
Мелодія крилата!

Пісня «Дівчина-весна»

Рідні наші матусі й бабусі,
Ми вітаємо вас на святі,
Ми вас любим щиро-щиро,
Вам бажаєм щастя, миру

Ви нас теж любіть рідненькі,
Бо ми, діти, дорогенькі,
Хочем бути на вас схожі
І як ви, такі ж хороші.
Хай же ваше добре слово
Розквітає веселково!

Який я щасливий,що в мене є мама,
Ми з нею схожі, як краплі роси
Вона мене любить і я про це знаю,
Я теж буду маму любити завжди.

Коли сумно, підійду до мами,
Вона мене до себе ніжно пригорне,
Сльози витре ніжними руками,
Поцілує лагідно мене.

Спускається вечір на землю тихенько,
І зіронька ясна в вікно загляда,
Скручуся клубочком у ліжко маленьке,
А рідна матуся мені заспіва.

Пісня «Мама і дочка»(виконує мама з дочкою)

Що найдорожче за все на землі:
Мамині руки і мамина ласка,
Мамині очі, як зорі ясні,
Мамина пісня і мамина казка.

Мамо, матусю, рідненька!
Ти мій промінчик ясненький,
Я тебе щиро люблю,
Зіроньку милу мою.
Ти моя радість, надія, любов,
Я це повторюю знову і знов,
Люба матусю!

Матінко-голубонько!
Люба моя квітонька!
Руки твої лагідні,
Теплі, як літечко.

Матінко-голубонько,
Калинонько пишная,
Добре в тебе серденько –
Скільки в ньому ніжності.

Матінко-голубонько!
Зіронька ясненька!
Ти моя красунечка!
Ти така гарненька!

Пісня «Квіти для матусі»

Добра, мудра, працьовита,
Посміхається привітно,
Кожен день про мене дбає,
І корисному навчає –
Це бабусенька моя,
Привітаю її я.

Побажаю щастя, долі,
Щоб всього було доволі,
З дідусем щоб довго жила
І ніколи не хворіла.

Прийшла бабуся у наш дім,
І стало затишно у нім,
Допомогла на кухні мамі,
Дивилася мультик з малюками,
А потім на комп’ютері із татком
Грала цікаві ігри завзято.

Дорогі наші бабусі
Будуть довго жити,
Бо з онуками бабусі
Ніколи старіти.

Без бабусеньки моєї
Нам не обійтися,
І звучить для неї
Найгарніша пісня.

Пісня «Бабусенька»

Вже заспівали дзвінко так води,
Вже проліски найперші розцвіли,
В цей день хлопчики нашого класу
Вам вітання щирі принесли.

Подивіться, ось дівчата
Виросли на славу,
Я б усіх поцілував,
Та не маю права.

Ви у нас такі славні,
Ви дівчата – просто клас,
І нам хлопчакам, дуже хочеться
Бути схожими на вас.

Повезло вам, дівчата,
Ви вже щасливі,
Тому що ми у вас
Самі красиві!

Ну а я – такий вже хлопець,
Може часом ущипну,
Ви на нас не ображайтесь
Бо ми просто – пацани.

Дивлюсь на дівчину, тай думку гадаю:
Чому я маленький і грошей не маю?
Купив би я шубу, якби був багатий,
А поки лише заспіваю.

Пісня «А ми у двох…»

Ведучий
Чи є краще,більш кохане слово в усіх мовах світу, ніж мама?!
Мабуть немає. А чи знаєте ви, що у багатьох з них слово «мама» починається літерою «М»
«майка» - болгарська
«матка» - польська, чеська
«мітір» - грецька
«мор» - норвезька
«ме» - в’єтнамська
«мудер» - іспанська
«мадре» - іспанська, італійська
«мазе» - англійська
«мутер» - німецька
«ман» - португальська
«мер» - французька
Слово «мама» росте з нами тихо, як ростуть дерева, сходить сонце, розквітає квітка, як тихо світить вечірня зоря і гладить по голові рідна рука

Вклоняємось тобі,мати роду людського, ім’я якій Жінка
Миру і щастя землі,по якій ідеш ти, Жінко.

Сьогодні свято у жінок,                                                                                     
Бажаю хай буде все ОК,
Хай буде хліб у вас з ікрою,
А бутерброди – з ковбасою.
Щоб каву вам носили в ліжко
І цілували ваші ніжки,
Якщо сказати в двох словах:
Бажаю всім земних вам благ,
А можна навіть не земних,
Бо заслужили ви на них.


Танець-сюрприз «Бабушки-старушки»




неділя, 20 березня 2016 р.

Комп’ютер та діти: користь чи шкода?

dity-i-komputerДитина і комп'ютер – це поєднання, якого на сучасному етапі життя неможливо уникнути.
Наші діти народжуються і ростуть у той час, коли комп'ютер в будинку – така ж природна річ, як кухонна плита. З одного боку, ми дивуємося, якщо дитина, яка навіть не вміє читати, починає швидко орієнтуватися в дитячих іграх, як швидко вона все схоплює, як вправно справляється з мишкою. Але, з іншого боку, як відігнати дитину від комп'ютера після відведених 30-40 хвилин? Ось це справді проблема.
Найголовніше для батьків – це знати, як впливає комп'ютер на дитячий організм і скільки часу дитина може проводити за монітором без шкоди для здоров'я. Існують чотири основних шкідливих чинника: навантаження на зір, стиснена поза, навантаження на психіку, випромінювання.
Навантаження на зір – перший і найголовніший чинник. Тривала робота за комп'ютером призводить до зорової перевтоми, а це, у свою чергу – до зниження гостроти зору. Дитина старшого дошкільного віку може проводити за комп'ютером не більше 10-25 хвилин, після чого необхідно зробити перерву і невелику гімнастику для очей. Якщо у малюка проблеми із зором, то сідати за монітор йому можна тільки в окулярах. У жодному випадку не дозволяйте дитині працювати за комп'ютером у темряві. Розмістіть дисплей так, щоб світло з вікна не падало на екран і не світило в очі. Простежте, щоб відстань від дитячих очей до екрана становила 50-70 см. І пам'ятайте, що комп'ютер не є основною причиною розвитку короткозорості у дітей. Величезну роль у цьому відіграють спадковість, телевізор і читання в темряві. При грамотному підході й організації робочого місця дитини, її зору нічого не загрожує.
Стиснена поза – сидячи за комп'ютером, дитина дивиться з певної відстані на екран і водночас тримає руки на клавіатурі. Це змушує прийняти певне становище і не змінювати його до кінця гри. Простежте, щоб кисті рук дитини перебували на рівні ліктів, а зап'ястки – на опорній планці. Також необхідно зберігати прямий кут (90 градусів) в області суглобів. Дитина повинна грати в рухливі ігри, гуляти, займатися спортом, а не лише грати в комп’ютерні ігри. Не дозволяйте дитині перекушувати за комп'ютером – це шкідлива звичка, що може залишитися на все життя.
Психічне навантаження – третій за важливістю чинник. Комп'ютер вимагає не меншої зосередженості, ніж водіння автомобіля. Цікаві ігри вимагають величезної напруги, якої практично не буває в звичайних умовах. Ця область ще мало вивчена, оскільки сучасна мультимедійна техніка з'явилася зовсім недавно. І все ж, психічне навантаження можна зменшити. По-перше, у роботі слід робити перерви, а по-друге, необхідно стежити за змістовною стороною ігор. Найлегше для дитячого сприйняття статичне, велике кольорове зображення в супроводі звуку. Досить безпечно розглядати картинки або фотографії в супроводі дикторського тексту, а ось малювання на комп’ютері – важко сприймається психікою і для очей. Напружуючи зір, малюк напружується сам. Усе це відбувається і під час читання з екрану тексту, тому пошук інформації в Інтернеті потрібно дозувати. Ну і, нарешті, справжні шкідники - ігри, що містять зображення, які рухаються на високій швидкості і дрібні елементи. Перевтому і напругу дитячого організму після таких тривалих ігор зняти дуже нелегко.
Випромінювання - у сучасних моніторах передбачені всі заходи безпеки, зокрема те, що називається радіацією (гамма-промені і нейтрони), монітор взагалі не виробляє. У ньому просто немає пристроїв з настільки високою енергією. Також нічого не випромінює системний блок. Але ви напевно помітили, що ніде в квартирі пил не скупчується з такою швидкістю, як на комп'ютерному столі. Справа в тому, що на електронно-променевій трубці кінескопа є потенціал у 100 разів вище напруги в мережі. Сам по собі потенціал не небезпечний, але він створюється між екраном дисплея і обличчям того, хто сидить перед ним, і розганяє осілі на екран пилинки до величезних швидкостей. І ці порошинки летять, природно, на всі боки і осідають на комп'ютерний стіл і обличчя. Отже, необхідно постійно знижувати кількість пилу в приміщенні за допомогою вологого прибирання. А як встанете з-за комп'ютерного столу, слід умити обличчя прохолодною водою або протерти вологою серветкою.  
Скільки часу дитині можна проводити за комп'ютером?
Потрібно обмежити час, який дитина може проводити за комп'ютером. Малюкам до 6 років можна займатися не більше 20 хвилин на день, бажано з 1-2 перервами. Школярам 7-8 років можна збільшити час до 30-40 хвилин на день, а дітям з 9-11 років можна проводити за комп'ютером не більше півтора години на день з перервами.  
Як правильно облаштувати місце за комп'ютером для дитини?
Пам'ятайте, що робоче місце має бути добре освітлене, але при цьому на монітор не повинні потрапляти відблиски від лампи або пряме сонячне світло. Стіл обов'язково повинен підходити дитині за зростом. Ноги не повинні висіти або бути підігнутими під себе. Під ноги поставте підставочку і стежте за тим, щоб дитина тримала спину рівно, а голову прямо. Екран повинен бути розташований на відстані 70 см від очей вашого чада.
Комп'ютерний світ схожий зі світом, у якому ми живемо. Він може бути різноманітним: і добрим, і жорстоким. Дитині та підлітку рости в цьому світі з комп'ютерним бумом. Обмежити дитину у роботі з комп’ютером – означає викликати в неї неадекватну реакцію. Якщо з дитиною трапляється істерика, коли його відривають від комп'ютерних ігор, можливо, політика дорослих щодо “розумної машини” неправильна. Буває так, що батьки або сильно турбуються про здоров'я дитини, забороняючи їй довго грати, абоо немов забувають про це, дозволяючи сидіти за комп'ютером годинами. Коли в сім'ї немає єдиної думки дорослих з приводу комп'ютера, дитина чинить так, як вважає за потрібне.
Біда не в тому, що в нашому житті є електронні засоби інформації та комунікації. Біда в тому, що самим дорослим зручно замінити ними спілкування з дитиною.
Для дітей важливим є:
—  яскраве, насичене, цікаве життя;
—  можливість відчувати азарт і ризик;
—  можливість виражати агресію прийнятним способом;  
—  можливість грати і реалізовувати свою цікавість;
— можливість повноцінно спілкуватися з батьками й однолітками.
Комп'ютер не принесе шкоди дитині при розумному підході. Коли ми навчимо своїх дітей, учнів свідомо і творчо підходити до інформаційного простору, змінювати форму подання знань та даних таким чином, щоб це було корисно нашим дітям і не загрожувало їхньому здоров’ю та розвитку, ми полегшимо формування в учнів ефективних стратегій мислення, будемо сприяти підвищенню їхньої самооцінки, упевненості у своїх силах.
О. Дрессер,
методист обласного
методичного кабінету БЖД населення